reklama

Nekrológ pre Augusta P.

Nikto predtým nepolarizoval čílskú spoločnosť tak, ako to urobil Augusto José Ramón Pinochet Ugarte. Pri hodnotení jeho politického dedičstva nie je možné obísť ani jeho predchodcu, demokraticky zvoleného prezidenta Salvadora Allendeho, ktorý už ako senátor odsúdil sovietsku okupáciu Československa, no to mu nebránilo, aby bol presvedčeným socialistom a aby jeho vzorom a priateľom bol sám veľký Fidel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (33)

Allende sa stal prezidentom až na štvrtý pokus a bol ním do 11. septembra 1973, kedy bol v krajine vojenský prevrat a moc prevzala vojenská junta. Okolnosti Allendeho smrti neboli nikdy celkom vyjasnené. Celkom jasné však boli jeho socialistické myšlienky do ktorých realizácie sa s nadšením pustil okamžite po uchopení moci. Jedným z prvých krokov bolo, že znárodnil medené bane a bankový sektor- takže nielen my, ale aj Čile si prešlo svojím víťazným februárom. Prebehla aj zaberanie pôdy statkárom a jej rozdávanie bezzemkom. Prirodzene, aj tu bol štát beťár, najväčší záujem mal na zaberaní zavlažovanej pôdy.Krátkozraké a populistické opatrenia ako regulácia (rozumej zmrazovanie) cien a zvyšovanie miezd mali za následok vymiznutie základných potravín ako napríklad múka a cukor z obchodov. Čierny trh až zavýskal od radosti a štát mal šancu ukázať, akým je hospodárom. Už v roku 1972 bola inflácia národnej meny okolo 140%, nehovoriac o negatívnom hospodárskom raste a zúfalom fiškálnom schodku. Totálnym úderom bol aj pád ceny medi na svetových trhoch. Krajinu zaplavila vlna štrajkov. Nakoniec moc v štáte prevzala vojenská junta na čele s Pinochetom. Nie je presne známy počet mŕtvych a zmiznutých, o mučení odporcov a emigrácii nehovoriac.Začala však aj éra deregulácie hospodárstva a privatizácie. Vplyv ruky štátu klesal.
V roku 1975 sa Čile stalo ekonomickým laboratóriom. Skupina ekonómov, známych ako Chicago Boys dostala pri hospodárskej reforme takpovediac voľnú ruku. Krajina, aj zásluhou zníženia daní z príjmu zaznamenala, nielen na juhoamerické pomery nevídaný hospodársky rozmach. Prebehla aj privatizáciu penzijného systému.Mnohí Čiľania považujú Pinocheta za človeka, ktorý ich obral o demokraciu. Druhý pól spoločnosti tvrdí že zvíťazil nad komunizmom a priniesol krajine ekonomický rast. Sumička 26 miliónov dolárov, ktoré si Augusto ulial do zahraničia určite nevylepšila jeho imidž v očiach prívržencov. Skúsme si predstaviť, ako by Čile vyzeralo, keby sa boli splnilivízie Salvadora Allendeho. Bola by tam demokracia? Na to už niktoneodpovie. Nebuďme však príliš optimistickí- ani komunistický systém sa so svojimi odporcami nemaznal.Augusto Pinochet je mŕtvy. Už nám nepovie, či dával príkazy na zabíjanie osobne, alebo sa mu to vymklo z rúk. V každom prípade za to nesie zodpovednosť... Augusto Pinochet už nepodlieha svetskej moci. Už nám nepovie ako to bolo. Za svoj život sa zodpovie iba Najvyššiemu...

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu