reklama

Štrajk lekárov

Celkom nedávno, jeden slovenský denník napísal krátky a veľmi užitočný návod, ako zmeniť lekára. Máme na to právo, nuž čo. O niekoľko dní  bolo v reakciách vidno, že pisateľ pichol do osieho hniezda, alebo trafená hus zagágala. Ozval sa LEKÁR.

Písmo: A- | A+

 Zarazilo ma, ako jeden doktorko naduto a spupne konštatoval ŹE PACIENT NEDOKÁŽE POSÚDIŤ ODBORNOSŤ LEKÁRA.
 Z výšky autority bieleho plášťa z pisateľa vanulo, že lekári sú pánmi života a smrti a pri tom nekonečne podceňujú ľudí, z ktorých žijú- svojich pacientov. Nie som lekárka, takže MOŽNO nedokážem posúdiť odbornosť lekára, ale viem posúdiť jeho nadutosť, aroganciu, drzosť a nezáujem, ako ostatne aj u každého iného človeka, nielen u lekára. (Našťastie, musím povedať ku cti mnohých slovenských lekárov v 99% som stretla milých ľudí so záujmom o pacienta a svoju prácu).
 Zarážajú ma ale požiadavky lekárov vyhrážajúcich sa štrajkom. Chcú, aby VLÁDA naliala do systému peniaze, začula som na pol ucha, že ide o nejaké ťažké miliardy a aby sa OKAMŽITE zrušili poplatky (20 a 50 korunáčky). Fíha, aká starostlivosť o pacienta, aké sociálne myslenie!!! Aký ťah na získanie podpory! Od koho asi by  vláda vzala peniaze?? Je vláda stroj na výrobu peňazí? Nie je. Pokiaľ viem, peniaze na zdravotníctvo idú z odvodov a odvody platia ekonomicki aktívni občania. Takže, akú svetlú budúcnosť nám pripravujú populisti. Ušetrili by sme síce 20 a 50 korún, no zdravotné poisťovne by nám zrejme mali vytiahnuť z vrecka o pekných pár tisíc naviac.
 Chápem, že sú nemocnice v ťažkej ekonomickej situácii. No majú manažérov, ktorí môžu rokovať s poisťovňami. Manažéri majú v svojich nemocniciach páky, aby sa maximálne zefektívnili služby, to znamená, aby sa neplytvalo a nebrali sa úplatky pri obstarávaní. Nie je možné hádzať všetko na vládu.
 Viem, že je to veľmi nepopulárne, ale zdravotníctvo je podnikanie, ako každé iné. Aj tu sa dá šetriť. Je aj v záujme nás, pacientov, aby sa zabránilo drancovaniu fondov, do ktorých prispievame.
 Potom budú niektorí doktorkovia menej cestovať s farmaceutickými spoločnosťami na kongresy do Japonska alebo Egypta. Zamyslime, sa, odkiaľ majú tieto spoločnosti peniaze. Predsa za predaj liekov. A kto platí lieky? Predsa my, prostredníctvom zdravotných odvodov. My, nie vláda.

Jana Toličová

Jana Toličová

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  62x

Autorka je prekladateľka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéSvetCestovanieŠkolské príbehy

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu